Design 4.0. - o innowacjach we wzornictwie na Forum Dobrego Designu

Design 4.0. – o innowacjach we wzornictwie na Forum Dobrego Designu

Nowe technologie, innowacyjne materiały – również świat wnętrz pełen jest nowinek. To właśnie im poświęcony był blok tematyczny „Design 4.0” podczas Forum Dobrego Designu.

Forum Dobrego Designu jak zwykle jest okazją do wymiany poglądów i dyskusji na aktualne tematy. Wśród nich nie mogło również zabraknąć innowacji w segmencie materiałów stosowanych we wnętrzach oraz nowych technologii. Poświęcony im został cykl prezentacji producentów i architektów, zwieńczony dyskusją w gronie prelegentów, której moderowała Anna Usakiewicz, redaktor prowadząca magazynu Dobrze Mieszkaj.

Rozmowę poprzedziły wystąpienia:

– „Zielona terapia” Hadart. Zielone ściany i ich wpływ na środowisko i ludzi. Fernando Hidalgo Romero, architekt, Technical Manager, Terapia Urbana
– Optymalizacja wydajności procesu projektowego – nowe rozwiązania w Vectorworks 2019. Magdalena Gruna, architekt, Vectorworks Polska
– Abet Laminati czyli jak nie zrujnować końcowego efektu w projekcie wnętrz. Jędrzej Stępniak, manager ds. kluczowych klientów, Abet Laminati
– Czy rewolucje technologiczne dotyczą i nas, projektantów? Rafał Ślęk, architekt, ArchiCAD Polska

Wystąpienia prelegentów posłużyły za inspirujący punkt wyjściowy do dalszej dyskusji, w której udział wzięli: Magdalena Gruna, Fernando Hidalgo Romero, Magdalena Musiał, projektant, Marmorin Design Studio, Jędrzej Stępniak, Rafał Ślęk oraz Jakub Wiśniewski, współzałożyciel, architekt prowadzący, pracownia JMW Architekci.

Rozmawiano o nowatorskich technologiach w designie, wyposażeniu i aranżacji wnętrz oraz możliwościach, jakie stwarzają materiały – te zupełnie nowe i te odkrywane na nowo. Jednym z tematów była również rewolucja hi-tech i jej wpływ na projektowanie.

 – Wszyscy mamy tendencję do tego, aby usprawniać procesy, skracać czas. Myślę, że te innowacyjne materiały i programy komputerowe się w to wpisują – mówił Jakub Wiśniewski, pytany przez Annę Usakiewicz o to, czy nowe technologie usprawniają ułatwiają pracę czy też może są dodatkowym wyzwaniem.

Magdalena Musiał zwracała uwagę na nowe możliwości, jakie przed projektantami otworzyła technologia projektowania 3D. – Jest to narzędzie, które mocno zrewolucjonizowało tempo projektowania i podejście do projektowania w porównaniu do sytuacji, kiedy jedynym narzędziem komunikacji z klientem był ołówek – mówiła. – Student idący na studia wie, że nie będzie się posługiwał rysunkiem 2D. Nowe pokolenie projektantów myśli trójwymiarowo – dodawała.

Magdalena Gruna zwracała uwagę na to, że najważniejsza we wszystkim jest równowaga, również w przypadku wykorzystywania nowych technologii: – Możemy mieć 10 programów, 5 maszyn renderujących, ale każda taka maszyna kosztuje. Nauka użytkowania takich programów również kosztuje – zwracała uwagę.

– Technologie daleko wykraczają poza możliwości, w jakie jesteśmy je w stanie wykorzystać w życiu – nieco prowokacyjnie stwierdzał Rafał Ślęk, zwracając jednak uwagę na fakt, że architekt musi nadążyć i dostosować się do nowych technologii. – Technologia wywraca wszystko o tyle, że wymagają jej od nas i inwestorzy, i producenci, i firmy budowlane – relacjonował.

– W naszych projektach technologia pozwala nam uzyskać model oświetlenia słonecznego. Może być to zrobione również „analogowo”, jednak wówczas zajmuje więcej czasu, a klienci oczekują od nas szybkiej pracy – przekonywał Fernando Hidalgo Romero na przykładzie działalności swojej pracowni.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *