Design z metką eko – podsumowujemy Forum Dobrego Designu 2018

Design z metką eko – podsumowujemy Forum Dobrego Designu 2018

Czym jest odpowiedzialny design i jak projektować z zachowaniem idei zrównoważonego rozwoju? Na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy Forum Dobrego Designu 2018. VI edycja wydarzenia zgromadziła ponad 900 osób, w tym światowej sławy designerów i architektów. Na trzech scenach FDD 2018 odbyło się 25 dyskusji, prezentacji, wykładów i warsztatów oraz pojawiło się ponad 50 prelegentów.

– Jesteśmy świadkami wielkich zmian, które zachodzą w projektowaniu i designie, myślę, że to dotyczy każdego z nas, bo design jest tym, co nas otacza nie tylko w domu czy biurze, ale również w przestrzeni publicznej. Dziś stajemy się coraz bardziej świadomi i z większą starannością wybieramy produkty, które są nie tylko estetyczne, ale również zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju – mówi Justyna Łotowska, redaktor merytoryczna Forum Dobrego Designu. – Podczas Forum Dobrego Designu po raz kolejny mieliśmy okazję spotkać się z projektantami, którzy w praktyce pokazywali, że design to nie tylko przedmioty, ale przede wszystkim ludzie – dodaje.

VI Forum Dobrego Designu odbyło pod hasłem innowacji. Czym jest innowacja w designie? Jak zacząć działać inaczej? Jak wprowadzić zmianę i jak oprzeć na niej sukces? To pytania, które nie pozostały bez odpowiedzi. Światowi i polscy eksperci pokazywali, że etyka i odpowiedzialność za innych ludzi, przestrzeń i środowisko naturalne wpływa na proces projektowania i decyzje podejmowane przez projektanta. Panele dyskusyjne poprzedzone zostały przez tzw. „design speeches“ – wystąpienia gości specjalnych, poruszające m.in. temat zrównoważonego rozwoju, roli designu w kontekście problemów dzisiejszego świata, innowacyjnych technologii i materiałów w projektowaniu.

– Chodzi o to, aby współczesne technologie, naukę oraz rozumienie designu połączyć z tradycyjną wiedzą. Jesteśmy przyzwyczajeni do mówienia o cyklu życia, mając na myśli rośliny i zwierzęta. Ja natomiast zachęcam nas również do przyjrzenia się cyklowi życia minerałów – mówiła podczas wystąpienia Adital Ela, designerka, założycielka, CEO marki Criaterra Earth Technologies.

Rick Tegelaar, to kolejny z gości Forum Dobrego Designu, projektant, któremu idea ekologicznego projektowania również jest szczególnie bliska. – Kiedy myślimy o zrównoważonym projektowaniu, zazwyczaj mamy na myśli recyckling. W moim przypadku myślę, że bardziej chodzi o to, aby nie wyrzucać przedmiotów, a nawet zużywać ich mniej – przekonywał.

Gościem specjalnym VI edycji Forum Dobrego Designu był także Umut Yamac – Londyńczyk tureckiego pochodzenia, który szerszemu gronu wielbicielu dobrego wzornictwa znany jest z urokliwych lamp Perch Light stworzonych dla marki Moooi.

-Inspirowanie się naturą przy projektowaniu tworzy pewną więź z produktem na zupełnie innym poziomie – tłumaczył Umut, omawiając prace swojego autorstwa. Brytyjski projektant pokazał również swoje oryginalne prace, będące przykładem „kinetycznego” wzornictwa, charakterystycznego dla Umuta, w którym projektant dba o to, aby przedmiot nie był jedynie statycznym obiektem w przestrzeni, ale podejmował z nią interakcję.

Forum Dobrego Designu 2018 otworzyła sesja pt.: „Design – z miłości do innowacji i natury“, w ramach której paneliści próbowali zdefiniować design w odniesieniu do idei zrównoważonego rozwoju. Konieczność podjęcia proekologicznych działań i zmiana przekonań w kontekście ekologii to wybrane tematy, do których odnieśli się uczestnicy dyskusji.
– Zmiany muszą nastąpić na wszystkich poziomach. Nawet drobne przedmioty wykonane przez niszowego projektanta są taką cegiełką mającą wpływ na zmiany. Jesteśmy katalizatorem zmian
i możemy się do nich przyczynić – przekonywała Adital Ela, designerka, założycielka, CEO marki Criaterra Earth Technologies.

– Aktywność człowieka dla świata jest bardzo katastrofalna. Żyjemy w czasach, gdy pokolenie naszych dzieci czy wnuków być może będzie ostatnim pokoleniem. Zdaniem naukowców, nie pozostało nam zbyt wiele czasu, być może punktem krytycznym będzie już rok 2050 – powiedział tytułem wstępu do dyskusji Robert Majkut, CEO, Head of Design pracowni Robert Majkut Design.
W trakcie rozmowy wielokrotnie padały pytania o możliwości przekształcenia designu zrównoważonego w rzeczywiste działania. Jak tworzyć produkty z metką eko i jak je wdrażać w życie – to tylko niektóre z nich. Uczestnicy spotkania kilkakrotnie podkreślali też społeczny wymiar designu.
W trakcie dyskusji pojawił się problem trwałości przedmiotów i czasu ich użytkowania, które w praktyce bezpośrednio powiązane są z ideą zrównoważonego designu.

Celowe „upośledzanie” produktu generuje zysk – ocenił krytycznie sytuację Łukasz Nowacki, ekodesigner, prezes Fundacji Transformacja, dyrektor zarządzający Polskiego Instytutu Badawczego Permakultura. – Konieczne są naprawdę zdecydowane zmiany – dodał.

Obok paneli dyskusyjnych odbyły się warsztaty adresowane do osób zawodowo projektujących wnętrza, poświęconych zagadnieniom: profesjonalnej fotografii wnętrz, prawom autorskim w zawodzie projektanta wnętrz, finansowaniu własnej działalności, budowaniu relacji z klientem oraz wskazówkom, jak kreować własną markę w social mediach.

W Forum Dobrego Designu 2018 udział wzięli m.in.: Izabela Banaś, PARP; Bogusław Barnaś, architekt, BXB studio; Adam Bronikowski, współwłaściciel Grupy Projektowej HOLA; Agnieszka Buczkowska-Korlińska, architekt i założycielka Inter-Arch Architekci; Daria Burlińska, projektantka, właścicielka, DBWT.PL, właścicielka, pracownia wnętrz SZARA/studio; Krzysztof Chróścielewski, kierownik Katedry Wzornictwa na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, designer; Karolina Drogoszcz, architekt wnętrz i założycielka Mango Studio; Anna Forin, dyrektor Departamentu Usług Proinnowacyjnych w PARP; Monika Gawanowska, strateg marki i autorka książki „Marka osobista bez tajemnic”; Agnieszka Gołębiewska, kierownik działu marketingu ANWIS; Grzegorz Goworek, architekt i właściciel Studio O.organic design; Irina Grishina, fotograf, designer August Design Studio; Magdalena Gruna, architekt w Vectorworks Polska; Yassen Hristov, Hompics.com; Dariusz Jędrzejczak, szef działu handlowego i marketingu Mochnik; Agnieszka Kałuża, projektantka wnętrz, ekspertka od aranżacji wnętrz „Pytania na śniadanie”; Monika Karwat-Bury, PARP; Kinga Konopko, Architect Support; Anna Koszela, architekt wnętrz; Katarzyna Kraszewska, architekt; Aleksandra Krawsz, Marketing & PR Manager Kinnarps Polska; Tomasz Kwarta, Area Sales Manager Pergo; Michał Kwinta, Senior Community Manager Mindspace; Magdalena Lubińska, prezes Code Design; Jerzy Łątka, architekt, założyciel pracowni Archi-tektura; Krystyna Łuczak-Surówka, krytyk designu; Marcelin Matusiak, Strategic Insight Manager, GfK Polonia; Magdalena Musiał, projektant w Marmorin Design Studio; Joanna Piłka, kierownik działu znaków towarowych i wzorów przemysłowych, rzecznik patentowy, kancelaria patentowa Patpol; Fernando Hidalgo Romero, architekt, Technical Manager, Terapia Urbana; Tomek Rygalik, designer i założyciel marki TRE; Krzysztof Sasin, specjalista ds. nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej w ABB; Sebastian Sklepik, specjalista ds. kluczowych klientów w Jawor-Parkiet; Justyna Smolec, architekt wnętrz w Justyna Smolec architektura&Design; Anna Maria Sokołowska, architekt wnętrz; Jędrzej Stępniak, manager ds. kluczowych klientów Abet Laminati; Rafał Ślęk, architekt ArchiCAD Polska; Anna Tomaszewska, architekt FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki; Maciej Turski, właściciel Futunext; Katarzyna Tworek, Brand Manager w Aurora Technika Świetlna; Jakub Wiśniewski, współzałożyciel, architekt prowadzący w pracowni JMW Architekci.

Wydarzeniem towarzyszącym było rozdanie nagród w konkursie Dobry Design 2019, wyróżniającym najciekawsze projekty z zakresu wyposażenia i wystroju wnętrz. W dwunastu kategoriach zgłoszono w sumie ponad 200 produktów. Finalistów wyłoniło jury, w skład którego weszło 150 osób zawodowo projektujących wnętrza. Również internauci mogli oddawać swoje głosy na portalu dobrzemieszkaj.pl. Produkt z największą liczbą głosów otrzymał wyróżnienie w kategorii Nagroda Konsumenta.

Organizatorami Forum Dobrego Designu są: Grupa PTWP, wydawca portali propertynews.pl i propertydesign.pl oraz Publikator, wydawca magazynu Dobrze Mieszkaj i portalu dobrzemieszkaj.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *