FDD 2018: Smartdom daje komfort zapominania o prostych czynnościach

FDD 2018: Smartdom daje komfort zapominania o prostych czynnościach

Co to jest dom inteligentny? Jaka jest idea smart-wnętrz? Czy już niedługo wszystkie nasze domy będą smart? Na te i wiele innych pytań starali się znaleźć odpowiedź uczestnicy dyskusji „Smart-wnętrza – inteligentna rewolucja pod dachem” podczas VI edycji Forum Dobrego Designu.

„Smart dom to budynek dobrze zaprojektowany” – podkreślił już na samym początku dyskusji architekt Bogusław Barnaś. Uczestnicy panelu zgodnie stwierdzili, że pod pojęciem smart domu, czy smart wnętrza kryje się, ubrana w nowoczesne technologie, poprawa komfortu naszego życia. To odciążenie nas od wielu codziennych czynności, na które często, nieświadomi tego, tracimy zbyt wiele. To komfort i wygoda mieszkania we własnym domu. Na ten właśnie aspekty zwrócił uwagę Adam Bronikowski, który wspomniał, że „automatyka powinna nam dawać komfort zapominania o prostych czynnościach”.

Architekci podkreślali, że całkiem sporo klientów wciąż jeszcze tak naprawdę nie wie na czym ten „smart system” polega. Brakuje im rzetelnej wiedzy w tym temacie, nie zdają sobie sprawy, że nowoczesne technologie mogą zarządzać bezpieczeństwem, ciepłem, zużyciem energii. „Klient musi sobie zdawać sobie sprawę czym ten system jest, jakie daje możliwości, na co pozwala. Na razie wciąż jest z tym problem” – zwracała uwagę architekt Agnieszka Buczkowska-Korlińska.

Uczestnicy dyskusji nie mieli wątpliwości, że w przyszłości inteligentne rozwiązania zdominują rynek i wejdą na stałe do listy podstawowych elementów wyposażenia. Mogliśmy się też dowiedzieć jakie potrzeby mają klienci oraz jakie mity, czy stereotypy związane są z inteligentnymi rozwiązaniami.

W dyskusji udział wzięli: Bogusław Barnaś, architekt, BXB studio, Adam Bronikowski, właściciel, Grupa Projektowa HOLA, Agnieszka Buczkowska-Korlińska, architekt, założycielka, Inter-Arch Architekci, Grzegorz Goworek, architekt, właściciel, Studio O.organic design, Krzysztof Sasin, specjalista ds. nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej, ABB oraz Maciej Turski, właściciel, Futunext.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *