Zrównoważone projektowanie tematem Forum Dobrego Designu 2018 i 4 Design Days 2019

Zrównoważone projektowanie tematem Forum Dobrego Designu 2018 i 4 Design Days 2019

Parlament Europejski poparł wprowadzenie w UE zakazu sprzedaży plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku. Czy pomoże to w walce z rosnącymi w morzach i oceanach wyspami śmieci? Czy nowe prawo zmieni pracę architekta i designera? O tym będziemy rozmawiać m.in. w trakcie Forum Dobrego Designu w Warszawie oraz 4 Design Days w Katowicach (24-27.01.2019 r., Katowice).

Koniec cywilizacji jednorazowego użytku?

Forum Dobrego Designu w Warszawie otworzy sesja pt. „Design – z miłości do innowacji i natury”. Design wykorzystujący innowacje, czerpiący z natury i wierny zasadom zrównoważonego rozwoju to ogromna siła, która może wyrwać nas ze sztucznych środowisk i kultury jednorazowych opakowań. Design odpowiedzialny – jak go wdrażać w życie? Jak tworzyć produkty z metką eko? O tym będą dyskutować prelegenci, wśród których m.in.: Adital Ela, designerka, światowej sławy ekspert od projektowania zrównoważonego, wykładowca HIT (Holon Institute of Technology) i CEO marki Criaterra Earth Technologies. Specjalizuje się w tematyce projektowania zrównoważonego, eliminującego negatywny wpływ na środowisko, świadomego i odpowiedzialnego.

Swoje opinie i doświadczenia nt. zrównoważonego projektowania przedstawi także Umut Yamac, designer. Jego niezwykłe projekty przykuwają oko i skłaniają do zadumy. Projektuje dla światowych marek, w tym dla słynnej Moooi. W gronie prelegentów sesji inauguracyjnej znajdą się także tak wspaniali goście jak m.in.: Krzysztof Chróścielewski, kierownik, Katedra Wzornictwa, Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, designer; Jerzy Łątka, architekt, założyciel pracowni Archi-tektura; Łukasz Nowacki, eko-designer, prezes, Fundacja Transformacja, dyrektor zarządzający, Polski Instytut Badawczy Permakultura; Tomek Rygalik, designer, założyciel marki TRE.

Zrównoważone projektowanie będzie też ważnym tematem kolejnej edycji 4 Design Days 2019. Jedną z najważniejszych sesji wydarzenia będzie dyskusja pt. „Koniec cywilizacji jednorazowego użytku?” Producenci budzą się z globalnego konsumpcjonizmu, wybierając recykling i zrównoważony rozwój. Naszą rzeczywistość zmienia też ekonomia współdzielenia. Na ten temat porozmawiają architekci, designerzy, producenci i eksperci z Polski i zagranicy.

Architektura dla ludzi i ziemi

Mocnym otwarciem 4 Design Days 2019 będzie sesja inaugurująca pt. „Architektura dla ludzi i ziemi”. Jeśli architektura zrównoważona jest miernikiem postępu cywilizacyjnego, a ekologia staje się nowym kultem wysokorozwiniętych społeczeństw, to gdzie jesteśmy u progu drugiej dekady XXI wieku? Skoro architektura tak istotnie oddziałuje na poziom zużycia energii, skalę zanieczyszczenia środowiska, a szczególnie emisje gazów cieplarnianych, to co trzeba poświęcić, by przełom się dokonał? W pełni ekologiczne miasto, przyjazna dzielnica, zeroenergetyczny budynek – czy te idee staną się masowe? Oblicza równowagi architektury – które rozwiązania inspirują do korzystania ze zrównoważonych rozwiązań w budynkach komercyjnych i publicznych oraz tworzą warunki do lepszego życia i pracy? O tym porozmawiają wspaniali architekci, producenci i eksperci z Polski i zagranicy.

Wśród zaplanowanych tematów dyskusji także sesja „Zrównoważone miasto przyszłości”. Łączenie nowoczesnej architektury i ekologicznych rozwiązań. Błędy, których nie można powielać. Przykłady, które trzeba naśladować – o tym będziemy rozmawiać.

 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *