Forum Dobrego Designu: goście specjalni o swojej pracy

Forum Dobrego Designu: goście specjalni o swojej pracy

VI edycja Forum Dobrego Designu za nami! Jedno z największych w Polsce wydarzeń poświęconych tematyce wzornictwa w Polsce zainaugurowały wystąpienia gości specjalnych: Adital Eli z Izraela, Umuta Yamata z Wielkiej Brytanii oraz Ricka Tegelaara z Holandii.

O 9:30 w Centrum Praskim Koneser rozpoczęła się szósta już edycja Forum Dobrego Designu. Uczestników imprezy powitali ze sceny Małgorzata Burzec-Lewandowska, Dyrektor wydawnicza, red.nacz. PropertyDesign.pl, Robert Posytek, Dyrektor wydawniczy/ redaktor naczelny Propertynews.pl oraz Justyna Łotowska, redaktor merytoryczny Forum Dobrego Designu.

Już na samym początku imprezy jej uczestnicy mogli wysłuchać inspirujących wystąpień światowej renomy designerów i architektów.

Jako pierwsza wystąpiła Adital Ela – designerka z Izraela, wykładowca HIT (Holon Institute of Technology) i CEO marki Criaterra Earth Technologies. Adital specjalizuje się w tematyce projektowania zrównoważonego, eliminującego negatywny wpływ na środowisko, świadomego i odpowiedzialnego i od lat aktywnie promuję tę ideę, między innymi występując jako mówca konferencji TED. Podczas Forum Dobrego Designu opowiadała o swoich początkach jako projektant i tym, co zainspirowało ją do zrównoważonego projektowania.

– Czułam, że sposób w jaki się projektuje jest niewłaściwy. Zaczęłam podróżować po świecie w poszukiwaniu różnych wizji projektowania. W Indiach spotkałam sprzedawcę herbaty, który sprzedawał ją w małych glinianych kubkach. Klienci wypijają zawartość i wyrzucają je na ziemię. Jest to swego rodzaju najkrótszy cykl życia dla produktu – relacjonowała początki swojej przygody ze zrównoważonym projektowaniem Adital.

Adital tłumaczyła czym zajmuje się jej marka i jaka przyświeca jej filozofia: Chodzi o to, aby współczesne technologie, naukę oraz współczesne rozumienie designu połączyć z tradycyjną wiedzą – przekonywała. – Zebrałam zespół profesjonalistów z różnych dziedzin i razem zaczęliśmy szukać źródeł materiałów, budując powoli łańcuch dostaw, opierający się całkowicie na materiałach, które są odpadami, a które jednocześnie są wartościowe.

– Jesteśmy przyzwyczajeni do mówienia o cyklu życia, mając na myśli rośliny i zwierzęta. Ja natomiast zachęcam również do przyjrzenia się cyklowi życia minerałów – mówiła z pasją Adital.

Drugi na scenie wystąpił Rick Tegelaar, projektant, któremu idea ekologicznego projektowania również jest szczególnie bliska. Rick lubi pracować z „niedocenianymi” materiałami takimi jak drewno odpadowe czy druciane siatki. O swoim podejściu i spojrzeniu na „stare materiały” mówił także podczas Forum:

– Kiedy myślimy o zrównoważonym projektowaniu, zazwyczaj mamy na myśli re-cyckling. W moim przypadku myślę, że bardziej chodzi o to, aby nie wyrzucać przedmiotów, a nawet zużywać ich mniej.

– W szkole zastanawiałem się jaka będzie moja rola jako designera. Myślałem, że jeśli mógłbym się po prostu skupić na używaniu prostych materiałów i nadawaniu im nowej wartości, byłoby to dla mnie odpowiednie – opowiadał początki swojej pracy projektanta.

Rick prezentował również swoje wyjątkowe projekty, wśród których znalazły się przedmioty wykonane z nietuzinkowych materiałów, jak również bardzo pomysłowe prace mechaniczne zużywające niewielkie ilości energii. Opowiadał także o projektach stworzonych we współpracy z różnymi firmami. – Jeżeli pracujesz z dużymi firmami, masz większą szansę wywrzeć wpływ jako designer – przekonywał Rick.

Gościem specjalnym VI edycji Forum Dobrego Designu był także Umut Yamac – Londyńczyk tureckiego pochodzenia, który szerszemu gronu wielbicielu dobrego wzornictwa znany jest z urokliwych lamp Perch Light stworzonych dla marki Moooi. Zanim rozpoczął współpracę ze znaną marką pracował w wielu renomowanych biurach architektury i designu. Od 2011 roku prowadzi autorską pracownię, która specjalizuje się w projektowaniu oświetlenia. Jego prace charakteryzuje multidyscyplinarność i ogromny nacisk na relację z użytkownikiem, o czym mówił również na Forum Dobrego Designu.

– Jestem bardzo „miejską” postacią, ponieważ dorastałem w Londynie. Być może stąd moje zamiłowanie do natury – Umut rozpoczął prezentację osobistym wyznaniem. Podczas swojej prelekcji londyńczyk opowiadał nie tylko o tworzonych przez siebie przedmiotach, ale również różnorodnych instalacjach artystycznych, zainspirowanych naturą. 

– Inspirowanie się naturą przy projektowaniu tworzy pewną więź z produktem na zupełnie innym poziomie – tłumaczył Umut, omawiając prace swojego autorstwa. Brytyjski projektant pokazał również swoje oryginalne prace, będące przykładem „kinetycznego” wzornictwa, charakterystycznego dla Umuta, w którym projektant dba o to, aby przedmiot nie był jedynie statycznym obiektem w przestrzeni, ale podejmował z nią interakcję.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *